Rusza projekt “Fotosista – w nie tak starym kinie …” !

Z radością informujemy, iż ze wsparciem finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa, wraz z początkiem miesiąca rozpoczęliśmy pracę nad jednym z najbardziej niezwykłych projektów jakie dane nam było realizować. Szczegóły prezentujemy poniżej …

Projekt “W nie tak starym kinie”, którego wspólna nazwa brzmi „FOTOSISTA” polega na profesjonalnej digitalizacji i opracowaniu technicznym, a następnie udostępnieniu publiczności w formie tradycyjnej wystawy na ekspozytorach oraz galerii online a także powiązanego z nią multimedialnego portalu internetowego, odnalezionych w 2019 r, nieznanych do tej pory szerokiej publiczności fotografii i fotosów z planów filmowych jednego z najznakomitszych fotografów filmowych i zarazem aktora – Jerzego Troszczyńskiego. Okres działalności i aktywności artystycznej Jerzego Troszczyńskiego obejmuje lata 1955 – 1977: był on świadkiem powstawania największych, legendarnych polskich produkcji kinowych z udziałem najznamienitszych aktorów polskich. Nagła śmierć Troszczyńskiego w roku 1977 przerwała jego rozwijającą się karierę, zaś posiadane przez rodzinę zbiory znalazły się w posiadaniu Filmoteki Narodowej. W roku 2019, w sposób przypadkowy, realizatorzy projektu odnaleźli blisko 7000 negatywów i odbitek stykowych z archiwum Troszczyńskiego i postanowili udostępnić je szerokiej publiczności. Bohaterami nieznanych dotąd, zarówno zawodowych jak i prywatnych zdjęć są m.in. Wiesław Gołas, Daniel Olbrychski, Zbyszek Cybulski, Bronisław Pawlik, Mieczysław Hryniewicz, Magdalena Zawadzka, Gustaw Holoubek, Pola Raksa i wielu, wielu innych, znanych i kochanych aktorów okresu największego rozkwitu polskiego filmu fabularnego.

Opracowywany przez nas zbiór obejmuje łącznie kolekcję ok …… 7 000 zdjęć (!!!) i fotosów wykonanych na najbardziej znanych planach filmowych okresu powojennego do roku 1977, z czego do digitalizacji i opracowania w roku 2021 wyselekcjonowaliśmy 1 690 najciekawszych naszym zdaniem zdjęć. Ta kolekcja pozostała z niewiadomych powodów poza wspomnianym głównym zbiorem, przekazanym Filmotece Narodowej w latach osiemdziesiątych, i została odnaleziona przez spadkobierców Jerzego Troszczyńskiego w sposób przypadkowy w roku 2019, w trakcie porządkowania pamiątek po nim – można więc powiedzieć, iż na ostatnie czterdzieści lat ślad po niej zaginął. Przedstawiany tu zbiór nie tylko nie był opracowywany, digitalizowany i upowszechniany przez kogokolwiek lub cokolwiek ale przez ostatnie 43 lata nikt nie wiedział o jego istnieniu i nikt go nie widział.

Podsumowując: zasadniczym celem naszego zadania jest ukazanie nieznanych i niepublikowanych dotąd i nie widzących światła dziennego od ponad 40 lat prac jednego z najznakomitszych polskich fotografów filmowych – Jerzego Troszczyńskiego. Zbiór prac, które zostaną udostępnione publiczności obejmuje zarówno fotosy filmowe z większości najbardziej znanych polskich dzieł kinematograficznych, jak również niepublikowane dotąd portrety gwiazd polskiego ekranu, reżyserów, twórców kultury i sztuki oraz zdjęcia prywatne i półprywatne. W roku 2021 zdigitalizowanych zostanie pierwszych 1 690 zjęć, projekt zaś i digitalizację mamy nadzieję konynuować w kolejnych latach. W planach znajduje się także portal – wielka galeria internetowa, ukazująca prace Jerzego Troszczyńskiego, zaś po ujarzmieniu koronawirusa i odwołania społecznych obostrzeń – duża wystawa plenerowa.