W czym mogę Ci pomóc, przyjacielu ?

NASZA MISJA

KIM JESTEŚMY I CO ROBIMY

Założona w 2019 r. Fundacja powstała z inicjatywy doświadczonych historyków od lat dokumentujących i upowszechniających losy obywateli polskich w XX w. Poprzez swą działalność przybliża tematy rzadko opracowywane i upowszechniane, a mające fundamentalne znaczenie dla historii Polski XX w. Głównym celem Fundacji, zgodnie z jej statutem jest badanie i upowszechnianie wiedzy na temat historii kultury i dziedzictwa Polski i Europy Środkowo-Wschodniej na skalę ogólnopolską i międzynarodową. Fundacja realizuje również projekty digitalizacyjne i dokumentacyjne związane z polską kulturą XX w, szczególnie z sektora fotografii artystycznej i kinematografii polskiej. Jednym z głównych celów statutowych fundacji jest również opieka nad polskimi cmentarzami, mogiłami i miejscami pamięci w Polsce oraz poza jej granicami.

  • ponad 700 opracowanych biogramów
  • ponad 400 nagranych notacji i wspomnień
  • 4 pełnometrażowe filmy dokumentalne
  • niemal 14 000 zdigitalizowanych archiwaliów
ZESPÓŁ FUNDACJI ZNAKI PAMIĘCI

NASZA EKIPA

ANETA HOFFMANN

Prezes Fundacji

TOMEK TROSZCZYŃSKI

Foto / Film / Światło

KRZYSZTOF HOFFMANN

Kamera / Event / WWW

Pokłon złożyliśmy ludziom minionym. I dom swój odtąd mieliśmy w historii

Czesław Miłosz

Fundacja Znaki Pamięci w pierwszym rzędzie, zgodnie z podstawowym celem statutowym, zajmuje się badaniem i upowszechnianiem wiedzy na temat historii, kultury i dziedzictwa Polski i Europy Środkowo-Wschodniej na skalę ogólnopolską i międzynarodową, w tym w szczególności na temat losów obywateli polskich represjonowanych przez Sowietów w czasie i po II wojnie światowej, mieszkańców Kresów Wschodnich II RP i obywateli polskich walczących na frontach II wojny światowej. Fundacja, zgodnie ze statutem, realizuje swe cele poprzez: upowszechnianie wiedzy o polskim wysiłku zbrojnym w I i II wojnie światowej oraz roli Polski w upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez projekty multimedialne, w tym głównie realizację i produkcję filmów dokumentalnych jak również poprzez realizację projektów archiwalnych, wystaw o tematyce historycznej, warsztatów edukacyjnych (w szczególności dla młodzieży polskiej i ze środowisk polonijnych), ewidencję miejsc pamięci narodowej poza granicami Kraju, badanie i upowszechnianie dorobku i dziedzictwa Polonii na świecie, promocję historii, kultury i nauki polskiej w kraju i za granica, budowanie i wzmacnianie więzi i kontaktów pomiędzy Polską a środowiskami polonijnymi, prowadzenie działań na rzecz ochrony i zachowania polskich dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, podtrzymywania i popularyzacji tradycji narodowej i pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, digitalizacji i archiwizacji a następnie bezpłatne udostępnianie dóbr archiwalnych pozostających w rozproszonych archiwach prywatnych oraz archiwach instytucjonalnych w Polsce i za granicą, a także tworzenie portali i baz danych do celów edukacyjnych i naukowych by wymienić najważniejsze z nich.

Fundatorzy organizacji w latach ubiegłych, we współpracy i na zlecenie innych organizacji w kraju i za granicą, a także w ramach własnej działalności statutowej od 2019 r. byli pomysłodawcami i realizatorami szeregu przedsięwzięć o charakterze historyczno – archiwalnym, kulturalnym i polonijnym. Jesteśmy autorami i współautorami ponad 400 notacji biograficznych (m.in. z żyjącym b. żołnierzami PSZ na Zachodzie, Sybirakami, Łagiernikami, Kresowianami, żołnierzami Armii Krajowej – nagrania realizowane były m.in. w Polsce, na Litwie, Białorusi, Ukrainie, Mołdawii, Wielkiej Brytanii i w Kirgistanie) a także autorami, współautorami i konsultantami filmów dokumentalnych i fabularnych o tematyce historycznej – m.in. “Odyseja w rytmie Mariachi” (reż. S. Grunberg, 2013), indyjska produkcja „Little Poland in India” (reż. Anu Radha, 2015), “Syberiada Polska” (reż. Janusz Zaorski, 2013), filmu dokumentalnego „Kromka chleba” (reż. Dagmara Dworak, 2012/2017), oraz filmów dokumentalnych realizowanych na Zachodzie: „Officer’s Wife” (reż. P. Uzarowicz, 2010), „Once my mother” (reż. S. Turkiewicz, 2013) czy słynny„The Way Back” (reż. Peter Weir, 2010) . W 2020 r. Fundacja zrealizowała pierwszą, 90-minutową część tryptyku dokumentalnego “Różne oblicza Dnia Zwycięstwa”, ukazującego zróżnicowane i niejednokrotnie tragiczne losy, sytuacje i wybory Polaków, którzy w dniu zwycięstwa nad faszyzmem 8 maja 1945 r znaleźli się w różnych sytuacjach życiowych w różnych miejscach świata. Dalsze prace nad drugą oraz trzecią częścią tryptyku dokumentalnego zaplanowane są na lata 2023 oraz 2024. Również w 2021, zrealizowaliśmy 30 minutowy film dokumentalny, poświęcony setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej połączony z wystawą plenerową, prezentującą na 20 planszach zachowane unikalne archiwalia dotyczące Bitwy.

Do zadań Fundacji należy również organizacja i rejestracja a następnie popularyzacja spotkań, wydarzeń, koncertów, festiwali itp. Fundatorzy fundacji, początkowo w ramach współpracy z innymi organizacjami a następnie samodzielnie jako Fundacja Znaki Pamięci brali udział jako współorganizatorzy w organizacji szeregu imprez artystycznych, kulturalnych i muzycznych, z których do najważniejszych należą: widowisko muzyczne “Pamiętajmy o Sybirakach (2014 – Marian Opania i in.), widowisko historyczno – muzyczne “Tu rozpoczęła się Warszawa” (2015 – Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Jan Kobuszewski i in.), , widowisko poetycko – muzyczne “Vinctis non victis” z udziałem władz państwowych z okazji uroczystego otwarcia Muzeum Katyńskiego w Warszawie (2015 – Justyna Steczkowska, Lech Makowiecki i in.), kantata „Myśląc Ojczyzna” (dofinansowana przez MKiDN, Włodek Pawlik, 2016) czy Benefis Zbigniewa Łapińskiego (2015 – Marian Opania, Ewa Błaszczyk, Jakub Sienkiewicz, Piotr Bukartyk i in.). W 2019 r. byliśmy organizatorami serii koncertów Lecha Makowieckiego z zespołem Zayazd w ramach trasy koncertowej “Niepodległa”. W latach 2020 – 2022 byliśmy również głównym realizatorem blisko 30 teledysków i opracowań historycznych do tradycyjnych polskich utworów w ramach projektu “Historia Jednej Piosenki”.

Pod koniec roku 2020 Fundacja nawiązała również bliską współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi. Współpraca ta, na zlecenie Dyrektora Naczelnego Teatru, światowej sławy tenora, Dariusza Stachury, zaowocowała w 2021 r. realizacją i produkcją dwóch filmów muzycznych: kostiumowo – muzyczny “Śpiewnik Polski w Strasznym Dworze” (90 min) oraz etiudy – miniatury muzycznej “Jak Pory Roku – sonety Tadeusza Bairda” (16 min) w wykonaniu słynnego na całym świecie tenora Opery Łódzkiej Zenona Kowalskiego.

FUNDACJA ZNAKI PAMIĘCI

NASZA DROGA DO ZNAKÓW PAMIĘCI

W latach 2008 – 2022 zespół Fundacji Znaki Pamięci zrealizował w ramach inicjatyw naszych partnerów szereg działań edukacyjnych, skierowanych do młodzieży polskiej z kraju oraz młodzieży polonijnej, w formie konkursów, warsztatów historycznych i edukacyjnych, organizacji i realizacji gier terenowych i in. Jesteśmy także autorami koncepcji i zawartości merytorycznej i graficznej szeregu wystaw plenerowych i multimedialnych, z których do najważniejszych należą: (m.in. “Korpus Ochrony Pogranicza 1924-1939” – 2011, “Dyplomacja polska lat wojny” – 2012, “Deportacje oczami dzieci” – 2012, Gruzy na Szczycie – Historia 2 Korpusu Polskiego” – 2014 , “Ormianie w służbie Rzeczypospolitej” – 2015, “Kresy Nieutracone” – 2017, “Kresy Wschodnie II RP – ich historia i zagłada” – 2018, “Do wolnej Polski nam powrócić daj ….” – 2019, „Bitwa Warszawska 1920 r. – 2020, „Fotosista – W nie tak starym kinie” – 2022)

Mając wieloletnie doświadczenie w tworzeniu biograficznych baz danych weteranów II wojny światowej i Sybiraków, Fundacja Znaki Pamięci, z inicjatywy i ze wsparciem merytorycznym prezes organizacji Anety Hoffmann, jako nowo powstała organizacja, postawiła sobie również za jeden z głównych celów stworzenie jak najpełniejszego słownika – bazy indywidualnych biogramów jak największej liczby żołnierzy Armii generała Władysława Andersa (projektu dotąd nie zrealizowanego przez naukowców) – prace nad tym projektem rozpoczęły się pod koniec 2019 r. W roku 2020 prace były kontynuowane i dzięki sponsorowi prywatnemu nabrały tempa – powstał portal internetowy oparty na systemie bazodanowym, stanowiący zaczątek szerszego mechanizmu, opracowano również w sposób naukowy i udostępniono pierwszych ponad 300 biogramów. W latach 2021/2022 r dzięki zaangażowaniu i intensywnej pracy społecznej członków i sympatyków Fundacji prace nad słownikiem były kontynuowane na jeszcze większą skalę, wzbogacając bazę danych o kolejnych 800 biogramów . Prace nad słownikiem będą kontynuowane w kolejnych latach zaś baza dostępna jest w Internecie pod adresem www.indeks2kp.pl

 

W roku 2021, pomimo sytuacji pandemicznej i związanych z nią obostrzeń, oprócz prac nad opisanym Słownikiem Biograficznym, Fundacja zrealizowała jeszcze dwa duże projekty.

Pierwszy z nich to “Granica21”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Niepodległa”. Projekt ten poświęcony setnej rocznicy podpisania Traktatu Ryskiego przybliżał losy Polaków, którzy po podpisaniu Traktatu pozostali poza granicami kraju, na terenie Związku Radzieckiego. W ramach projektu powstał portal internetowy (www.Granica21.pl), prezentujący m.in. pozyskane przez Fundację na terenie Ukrainy i zdigitalizowane bezcenne dokumenty repatriantów z lat 1921-1924, przeprowadzono również szereg warsztatów edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, połączone z prezentacjami multimedialnymi.
Kolejnym projektem był wsparty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Kultura Cyfrowa”, unikatowy projekt “Fotosista”, poświęcony działalności i twórczości Jerzego Troszczyńskiego, fotografa i aktora, pracującego na planach największych polskich produkcji filmowych w latach 1954 – 1977. W roku 2019, w sposób przypadkowy, odnaleziono nieznane i nieopublikowane do tej pory, negatywy, diapozytywy i odbitki zdjęć z kolejnych planów filmowych, zrealizowanych przez Jerzego Troszczyńskiego – zbiór stanowi uzupełnienie kolekcji Jerzego Troszczyńskiego, przekazanej w latach 80-tych przez rodzinę fotografa do Filmoteki Narodowej. Rodzina, jako właściciel wszelkich praw do odnalezionego zbioru, powierzyła naszej Fundacji konserwację, zabezpieczenie i digitalizację materiałów. W roku 2021 zostało zdigitalizowane pierwszych 1690 zdjęć z blisko 7000 odnalezionych, które udostępniane są na chwilę obecną w portalu Facebook na profilu “Fotosista”, planowane jest również stworzenie odrębnego portalu, prezentującego dorobek Jerzego Troszczyńskiego. https://www.facebook.com/Fotosista-104614298528317
W ramach projektu w latach 2021 – 2022 zostało również przeprowadzonych i nagranych szereg wywiadów z aktorami i reżyserami filmowymi, wspominającymi Jerzego Troszczyńskiego i jego pracę. Wywiady przeprowadzono m.in. z Mieczysławem Hryniewiczem, Bogdanem Łazuką, Magdaleną Zawadzką, Emilią Krakowską, Janem Nowickim, Krzysztofem Zanussim, Olgierdem Łukaszewiczem i in… Wywiady te, wraz z materiałami archiwalnymi posłużą produkcji filmu dokumentalnego “Fotosista’, jak również wystawy multimedialnej o tym samym tytule, zaplanowanej na lata 2023 – 2024. W roku 2022, jako częściowy efekt realizacji projektu digitalizacyjnego powstała również mini wystawa plenerowa, ukazująca na 26 planszach fragmenty dorobku oraz sylwetkę Jerzego Troszczyńskiego.

W roku 2022 Fundacja kontynuowała realizację projektów w ramach programu wieloletniego „Niepodległa”, realizując projekt edukacyjny „Do Niepodległej – Przedwczoraj, wczoraj i dziś”, skierowany do młodzieży z mniejszych miejscowości w Polsce; w ramach projektu powstał portalu internetowy prezentujący losy wybranych rodzin walczących o niepodległość w latach 1918 – 1989 wraz z zasobem archiwalnym oraz przeprowadzonych zostało szereg warsztatów edukacyjnych dla uczniów szkół średnich oraz starszych klas szkół podstawowych.

Nie pozostaliśmy również obojętni wobec sytuacji na wschodzie Europy i wybuchu wojny w Ukrainie. Od pierwszych dni rosyjskiej agresji włączyliśmy się czynnie początkowo w organizację bezpośredniej pomocy materialnej uchodźcom z Ukrainy, następnie zaś w działania edukacyjne i wspierające ich pobyt w Polsce. Przez cały rok 2022 byliśmy organizatorami i realizatorami lekcji języka polskiego dla przybyłych do naszego kraju Ukraińców. W okresie letnim i jesiennym 2022 r. Fundacja zorganizowała i zrealizowała trzy pobyty wypoczynkowo – edukacyjne na terenie Polski dla dzieci z polskich rodzin z terenu Ukrainy a także obóz wakacyjny obóz wypoczynkowy połączony z nauką języka polskiego dla uczniów polskiej szkoły w Brześciu na Białorusi. Od wczesnej jesieni 2022 do chwili obecnej realizujemy stałą akcję pomocową dla Ukrainy – #WłączŚwiatloUkrainie.

FUNDACJA ZNAKI PAMIĘCI

FUNDATORZY I ICH INICJATYWY

DR ANETA HOFFMANN

Prezes Zarządu Fundacji Znaki Pamięci, członek Zarządu Światowej Rady Badań nad Polonią. Absolwentka Międzynarodowych Stosunków Politycznych i Gospodarczych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (1999), doktor nauk humanistycznych w dziedzinie historia (doktorat – listopad 2022 na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), posiadająca wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu międzynarodowych projektów archiwalnych i edukacyjnych, w tym w szczególności dotyczących losów obywateli polskich w czasie Il wojny światowej i wysiłku zbrojnego Polaków w tym okresie. Współpracownik i członek organizacji pozarządowych zajmujących się upowszechnianiem najnowszej historii i Polski, losów Polaków na emigracji, a także organizacją wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu międzynarodowych projektów archiwalnych, digitalizacyjnych, wystawienniczych i edukacyjnych, w tym w szczególności dotyczących losów obywateli polskich w czasie II wojny światowej i wysiłku zbrojnego Polaków w tym okresie. Autorka szeregu notacji biograficznych nagranych z Sybirakami i weteranami li wojny światowej oraz zawartości merytorycznej tematycznych portali dot. historii Polski XX w. w jęz. polskim i angielskim. (np. “Łagiernicy” – www.łagiernicy.pl, Kresowe Okręgi Armii Krajowej – www.kresowi-zolnierze.pl, Bazy biograficzne polskich leśników i kolejarzy walczących o niepodległość oraz kresowych żołnierzy AK-Łagierników- www.bohaterowieniepodleglej.pl i in.).

Z inicjatywy Anety Hoffmann, od 2018 r prowadzony i rozwijany jest projekt ”Multimedialnego Słownika Biograficznego Żołnierzy 2 Korpusu Polskiego”, zakładający opracowanie możliwie jak największej liczby całościowych (prezentujących całe życie danej osoby, a nie tylko służby wojskowej), indywidualnych biogramów żołnierzy i kadry dowódczej 2 Korpusu Polskiego oraz digitalizacji pamiątek po nich, w tym dokumentów prywatnych, dokumentów wojskowych, fotografii i korespondencji oraz wspomnień. Do chwili obecnej opracowano blisko 1200 biogramów oraz zdigitalizowano ponad 1500 fotografii archiwalnych, realizowano również w ramach projektu inicjatywy wystawiennicze i edukacyjne, w tym warsztaty dla młodzieży. Projekt prowadzony był dotąd zarówno w archiwach prywatnych w Polsce i za granicą, jak również w archiwach instytucjonalnych, w tym archiwum Urzędu do Spraw Kombatantów, archiwach miejskich we Włoszech oraz państwowych w Wielkiej Brytanii, a także w Instytucie Polskim im. gen. Sikorskiego w Londynie oraz brytyjskim Ministry of Defence. Niezwykle ważne dla autorów projektu jest dotarcie w szczególności do rodzin żołnierzy i publikacja w większości niepublikowanych dotąd, cennych materiałów biograficznych oraz ikonografii.

Archiwistka biogramów ofiar represji sowieckich, żołnierzy Armii Krajowej i 2 Korpusu Polskiego, autorka treści wystaw plenerowych i realizatorka warsztatów edukacyjnych dla młodzieży oraz nauczycieli z zakresu losów obywateli polskich w czasie i po Il wojnie światowej w szczególności pod okupacją sowiecką oraz na Kresach Wschodnich II RP. Posiada duże doświadczenie w zarządzaniu zespołem, zarówno w organizacjach pozarządowych jak i w sektorze prywatnym, zarządzaniu projektami a także doświadczenie w realizacji multimedialnych przedsięwzięć i kampanii edukacyjnych (np. “Pamiętajmy o Sybirakach” realizowanej w Polsce i wśród Polonii w latach 2010-2019) oraz szeregu międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych o tematyce historycznej, podczas których była również lektorem.

Autorka artykułów naukowych i popularno-naukowych o tematyce historycznej. Jej praca doktorska „Szkolnictwo cywilne i wojskowe dla żołnierzy 2 Korpusu Polskiego (1943-1947)” ma ukazać się drukiem w Wydawnictwie IPN w 2023 r.
Aneta Hoffmann była stypendystką Fundacji z Brzezia Lanckorońskich (Londyn, 2018 r.) oraz Fundacji Lanckorońskich (Rzym, 2020 r.) celem kwerendy archiwalnej na temat 2 Korpusu i losów jego żołnierzy.
Odznaczona medalem „Pro Patria” przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w 2018 r, Złotą Odznaką Honorową Związku Sybiraków oraz Honorową Odznaką Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie ,,Karpatczycy”.

 

KRZYSZTOF HOFFMANN

Kierownik działań operacyjnych Fundacji Znaki Pamięci. Swoją karierę zawodową rozpoczynał w 2 połowie lat 90-tych XX w., organizując i prowadząc wyprawy poznawcze na tereny dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. W kolejnych latach pracował w firmach turystycznych, również na stanowiskach kierowniczych Od lutego 2007 r., do końca misji w Polsce, asystent administracyjny JE Ambasadora Nowej Zelandii, pana Philipa Griffitha, od 2008 r pracownik i współpracownik polskich i zagranicznych organizacji pozarządowych.

W latach 2008-2022 autor ponad 350 wywiadów / notacji biograficznych ze świadkami historii, nagrywanych w Polsce, na Ukrainie, Litwie, Białorusi, w Kirgistanie, a także w Wielkiej Brytanii na zlecenie organizacji pozarządowych oraz w ramach projektów autorskich. Koordynator projektu Audiowizualne Archiwum Sybiraków Fundacji Kresy – Syberia (2009 – 2013), autor filmów dokumentalnych – m.in. “Był Korpus” o historii 2 Korpusu Polskiego (2013), “Przedecz” – o historii żydowskiej ludności miasteczka Przedecz w Wielkopolsce (2014), „Dzieci Wojny” – premiera kwiecień 2020 r przesunięta na 2023 r., “Różne oblicza Dnia Zwycięstwa” (2019/2020), “Bitwa Warszawska 1920” (2020). Konsultant filmów dokumentalnych i fabularnych o tematyce historycznej i społecznej – m.in. “Odyseja w rytmie Mariachi (reż. Sławomir Grunberg, 2013), “Syberiada polska” (reż. Janusz Zaorski, 2013), indyjska produkcja „Little Poland in India” (reż. Anu Radha, produkcja AAKAR Films, Bollywood 2015), filmu dokumentalnego „Kromka chleba” (reż. Dagmara Dworak, 2012/2017), oraz filmów dokumentalnych realizowanych na Zachodzie: „Officer’s Wife” (reż. Piotr Uzarowicz, 2010), „Once my mother” (reż. Sophia Turkiewicz, 2013) czy „The Way Back” (reż. Peter Weir, 2010). Kierownik wieloletniego projektu „Notacje biograficzne żołnierzy 2 Korpusu Polskiego” realizowanego w latach 2016-2020 rr. w Polsce i Wielkiej Brytanii. Autor i realizator teledysków i obrazów filmowych do muzyki polskiej, w tym m.in. utworu “Mury” Jacka Kaczmarskiego ze wsparciem rodziny artysty oraz dedykowanej walczącej Ukrainie piosenki “Hold me for a while” (cover utworu zespołu Rednx) w wykonaniu szwedzkiej wokalistki Mii Lofgren (marzec/kwiecień 2022).

Realizator dużych projektów digitalizacyjnych w oparciu o źródła archiwalne z rozproszonych kolekcji prywatnych w tym: realizator programu digitalizacji pamiątek (fotografie, dokumenty) związanych z historycznymi Kresami Wschodnimi RP w latach 1918 – 1939, koordynator i realizator programu digitalizacji zbiorów polskich Sybiraków zrzeszonych w Związku Sybiraków (wspartego przez Narodowy Instytut Audiowizualny, 2011 – 2012, zdigitalizowano ogółem ok. 2000 fotografii w Polsce oraz poza jej granicami), realizator programu digitalizacji i konserwacji surowych materiałów produkcyjnych video (notacje, wywiady, surowy materiał filmowy) dwóch filmów dokumentalnych w reżyserii Anety Naszyńskiej i Jagny Wright – “Zapomniana Odyseja” oraz “Druga Prawda” [Inna prawda] (taśmy filmowe VHS oraz Mini-DV, ok 300 szt. na zlecenie Muzeum Historii Polski, 2013). Inicjator, pomysłodawca i realizator wieloletniego projektu “Kresy Nieutracone”, zakładającego digitalizację pamiątek kresowych (fotografie, dokumenty, prasa itp.) pozostających poza Polską w rozproszonych archiwach prywatnych, w rękach żyjących jeszcze Kresowian lub ich potomków. Prace prowadzone były w Anglii, Walii, Szkocji, Kanadzie, na Litwie, Białorusi i Ukrainie a także w 2020 r na terenie Polski. W latach 2017 – 2021 zdigitalizowanych zostało ponad 14.000 jednostek archiwalnych.

Inicjator i realizator projektu “Fotosista”, obejmującego konserwację, naprawę i digitalizację spuścizny artystycznej fotografa polskich planów filmowych w latach 1953-77 Jerzego Troszczyńskiego (2021-2022). W ramach I etapu projektu wspartego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Cyfrowa” zdigitalizowanych zostało pierwszych 1.690 fotografii / jednostek archiwalnych z liczącego ok 7.000 pozycji zbioru.
Autor, projektant, wykonawca i kurator plenerowych wystaw o tematyce historycznej i kulturalnej (m.in. “Korpus Ochrony Pogranicza 1924-1939” – 2011, “Dyplomacja polska lat wojny” – 2012, “Deportacje oczami dzieci” – 2012, Gruzy na Szczycie – Historia 2 Korpusu Polskiego” – 2014 , “Ormianie w służbie Rzeczypospolitej” – 2015, “Kresy Nieutracone” – 2017, “Kresy Wschodnie II RP – ich historia i zagłada” – 2018, “Do wolnej Polski nam powrócić daj ….” – 2019, „Bitwa Warszawska 1920 r. – 2020, „Fotosista – W nie tak starym kinie” – 2022).

Autor licznych publikacji popularnych, popularno-naukowych i beletrystycznych oraz reportaży. W latach 1994 – 1999 dziennikarz i felietonista warszawskiej gazety lokalnej “Nasza Ochota”, współpracował również jako freelancer z tytułami prasowymi (“Życie Warszawy”, CKM a także “Kurierem PKP” w latach 1999 – 2022). W latach 2014 – 2017 współpracownik wydawnictwa Polska Presse (Polska The Times, Wiadomosci24.pl), publikujący również nieregularnie w portalach informacyjnych (m.in. Wirtualna Polska, Wiadomości24.pl i in.). Autor reportaży podróżniczych z Ukrainy a także Azji Środkowej. Autor fotoreportaży i filmowych materiałów dokumentalnych. Autor i współautor treści historycznych wielu portali internetowych (m.in. kresynieutracone.pl, granica21.pl, lagiernicy.pl, bohaterowieniepodleglej.pl, kresowi-zolnierze.pl, akfundacjakresy.pl a także Wirtualne Muzeum Kresów Wschodnich portalu polska360.org – historia.polska360.org/wystawy i in.).

Pomysłodawca i realizator projektu “Ucieczka z Sowieckiego Raju”, dokumentującego drogę zesłańców polskich wraz z Armią Polską na Wschodzie w latach 1941-42 przez Związek Radziecki na Bliski Wschód. W ramach projektu zdigitalizowane zostały m.in. materiały archiwalne znajdujące się w archiwach prywatnych i państwowych w Kirgistanie i Uzbekistanie, powstał również cykl reportaży fotograficznych.

Laureat tytułu “Dziennikarz Obywatelski Roku 2013” wydawnictwa Polska Presse, członek polskiego oddziału Stowarzyszenia PRESS CLUB. Odznaczony medalem “Pro Patria” przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w 2019 r.