Szanowni Państwo, drodzy przyjaciele naszej fundacji,

Z przyjemnością informujemy, iż po blisko dwóch latach naszej ciężkiej pracy, dzięki wsparciu Dzielnicy Śródmieście M. St. Warszawy i Stowarzyszenia Wspólnota Polska (dziękujemy!), jesteśmy gotowi zaprezentować Wam jej efekty: przygotowaną przez nas unikatową wystawę plenerową “Fotosista – w nie tak starym kinie. Nieznane fotografie i fotosy filmowe z lat 1958 – 1977“. Wystawa ta powstała w oparciu o odnalezione kilka lat temu a następnie zdigitalizowane i opracowane przez nas, nieznane dotąd fotografie jednego z najznakomitszych fotografów filmowych, Jerzego Troszczyńskiego i od dzisiaj aż do 22 października 2022 r. można ją obejrzeć na Krakowskim Przedmieściu 64 (plac przed Domem Polonii) w Warszawie a także – dalszą część ekspozycji – w jego wnętrzu (hall główny Domu Polonii w Warszawie).

Nasz bohater, Jerzy Troszczyński przez ponad dwie dekady pracy zawodowej wykonał kilkadziesiąt tysięcy fotografii, które są znane miłośnikom filmu. Od końca lat 50 do roku 1977 fotografował większość planów filmowych i publikował w czasopismach dotyczących kinematografii. Jego zdjęcia i reportaże zamieszczał m.in. “Ekran”, “Magazyn filmowy”, “Wiadomości filmowe”. Stworzył niezapomniane dla miłośników kina kadry. Grywał epizody u swoich ulubionych reżyserów, występował jako iluzjonista. Był wiceprezesem Polskiego Związku Artystów Iluzji i zasiadał w jury podczas międzynarodowych festiwali iluzji w Karlowych Warach. Kochał życie i był go ciekawy. Odszedł zdecydowanie zbyt wcześnie – w wieku 45 lat pokonała go choroba. Duża część pozostałych po nim negatywów zasiliła na początku lat 80 zbiory Filmoteki Narodowej zaś część prac pozostawała nieznana przez ostatnie 45 lat. Przygotowana przez nas w 45 rocznicę jego śmierci i 90 rocznicę urodzin wystawa ma na celu prezentację odnalezionych niedawno i w większości nieznanych publicznie zdjęć i fotosów z największych i najbardziej znanych polskich planów filmowych a także pięknych serii portretowych najznakomitszych polskich aktorów filmowych i teatralnych.

Partnerami naszego projektu są Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Związek Polskich Artystów Fotografików, Dzielnica Śródmieście M. St. Warszawy oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Wszystkie materiały prezentowane na wystawie zostały zdigitalizowane przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Kultura Cyfrowa” w roku 2021.

Zapraszamy serdecznie!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI